+421 905 460 954
info@zavlahy-svojpomocne.sk
 
 

Ako to funguje

Mozgom všetkého je riadiaca jednotka.

Tá dá povel elektromagnetickým ventilom, ktoré ovládajú prívod do jednotlivých sekcií.

Zvýši sa tlak vody a ten vysunie postrekovače na nastavený čas v riadiacej jednotke.

Po skončení polievania sa postrekovače sami zasunú na úroveň trávnika,
aby nebránili pri kosení.

Pri daždi dá dažďový senzor signál riadiacej jednotke a tá nespustí polievanie trávnika. To zabraňuje premáčaniu trávnika a šetrí energiu a vodu.

Znie to veľmi jednoducho, ale na správne naprojektovanie treba mať už určité vedomosti a skúsenosti. Môže sa stať, že trávnik nebude rovnomerne popolievaný zlým prepočítaním tlaku, čo bude vidieť na rôznom sfarbení trávy, môže sadať terén po kanáloch na hadice, pomôžeme ako vyriešiť úzke a dlhé plochy a pod.
Poradíme Vám aj čo zo závlahou na zimu.


Ako na to

Na začiatok si musíme zistiť zdroj vody. Máme studňu vŕtanú alebo narážanú?
/Ideálna je vŕtaná./ Prípadne zdrojom bude obecný vodovod? To je posledná a najhoršia alternatíva. Pitná voda obsahuje chlór, a tlak a prietok býva zväčša dosť nízky. Dá sa to technicky vyriešiť,ale cena za závlahu v prepočte na 1m2 vyjde o niečo drahšie. Ideálny tlak je 4-5 barov a prietok 90 l/min

Ak ste ale ešte na začiatku úpravy pozemku, odporúčame vŕtanú studňu s ponorným čerpadlom. Aj keď je táto alternatíva najdrahšia, neskôr sa vráti v menšej údržbe a spoľahlivosti.

Dávam po pozornosti myslieť dopredu a pri stavbe chodníkov zabudovať pod chodníky chráničky na hadice. Velkosť závisí od množstva v veľkosti hadíc, ktoré budú prechádzať pod chodníkom. Zvyčajne postačuje potrubie o velkosti 10-12 cm.